معرفی صنعت کارتن سازی و اهمیت آن

معرفی صنعت کارتن سازی و اهمیت آن
معرفی صنعت کارتن سازی و اهمیت آن

انواع کارتن سازی و روش‌های ساخت آن

از یک کارتن تاشو در کارتن سازی که می‌توان به آن اشاره کرد جعبه پیتزا است که ورق موجدار به‌تنهایی برای ساختن قسمت‌های بالا، بیشتر کارتن‌ها عمدتاً به دو شکل – کارتن‌های تاشو و کارتن‌های جعبه سفت‌وسخت در دسترس هستند. از فعالیت چاپ مقوایی نیز برای این نوع کارتن استفاده می‌شود.

کارتن‌های تاشو مواردی هستند که از روی تخته ساخته‌شده‌اند. مواد این نوع کارتن می‌تواند مقوا، تخته موجدار یا تخته فیبر باشد. ورق را به‌صورت جداگانه بر اساس یک الگو برش داده و سپس تا می‌زنیم تا یک جعبه یا کارتن ساخته شود، به همین دلیل این نوع کارتن را کارتن تاشو می‌نامند.

در مقابل کارتن‌های تاشو کارتن‌های جعبه سفت‌وسخت است. در این نوع کارتن‌ها قسمت‌های بالا و پایین از هم جدا می‌شوند.

این نوع کارتن‌ها به کارتن تلسکوپی نیز معروف هستند. کارتن‌های کفش معمولاً از این نوع چاپ روی کارتن ساخته می‌شوند و در صنعت پوشاک و الکترونیک نیز از کارتن‌های دوتکه استفاده می‌شود.

1- کارتن‌سازی راه‌راه

کارتن‌سازی راه‌راه یک کارتن سبک اما مستحکم است که از کارتن راه‌راه تاشو ساخته‌شده است. ساختار اصلی تخته موجدار شامل ورق‌هایی از کاغذ سیلندر یا فلزی قوس‌دار است که بین دولایه مقوا ساخته‌شده سنگین قرارگرفته است.

این نوع تخته موجدار نسبت به سایر جعبه‌های بسته‌بندی در برابر خم شدن و ترک‌خوردگی مقاومت بیشتری دارد. تخته‌های موج‌دار بسته به تراکم قوس‌ها یا فلوت‌ها و همچنین ضخامت پانل‌ها انواع مختلفی دارند.

2-کارتن موج دار کارتن سازی

کارتن‌های موج‌دار اغلب با هم ترکیب می‌شوند و یک جعبه دوجداره یا سه جداره ساخته می‌شوند که نسبت به کارتن‌های بسته‌بندی دیگر محکم و ضخیم‌تر است.

این حالت اجازه می‌دهد تا از چاپ تخته موج‌دار در صنعت حمل‌ونقل که مردم در حال حمل تجهیزات سنگین هستند استفاده شود.

کارتن‌های راه‌راه برای بسته‌بندی‌های خرده‌فروشی یا مواد غذایی سبک‌ترین و کم‌هزینه‌ترین هستند. به‌عنوان‌مثال، کارتن‌های راه‌راه در جعبه‌های پیتزا از صفحه راه‌راه تک جداره ساخته‌شده‌اند.

کارتن‌های راه‌راه به‌راحتی قابل بازیافت هستند، مگر اینکه با پلاستیک پوشانده شوند. این نوع چاپ کارتن اغلب به سایر اشکال کاغذ ورقه ورقه می‌شود و امکان چاپ رنگی غنی را می‌دهد. در دوره چاپ، آن‌ها را کارتن‌های لمینتی می‌نامند.

3- کارتن‌سازی مقوایی

مقوا را می‌توان به‌راحتی بارنگ‌های غنی چاپ کرد، می‌توان آن را با مواد دیگر پوشاند و به هر روشی انتقال داد. این باعث می‌شود جعبه‌های خرده‌فروشی مقوایی موجود در قفسه‌های فروشگاه بسیار جذاب و عالی به نظر برسند.

در ساخت تخته موجدار نیز از مقوا استفاده می‌شود. برای این کار از روش مقوایی خاصی به نام کانتینر استفاده می‌شود.

مقوا معمولاً دربسته بندی‌های الکترونیکی، بسته‌بندی اسباب‌بازی‌ها، مواد آرایشی، بسته‌بندی دارو، بسته‌بندی ثابت، بسته‌بندی سیگار و غیره استفاده می‌شود.

چاپ روی کارتن‌سازی مقوایی آسان است و چاپ کارتن مقوایی نیز می‌تواند نقش برجسته داشته باشد. علاوه بر این، بسته‌بندی مقوایی ضدضربه است و می‌تواند در برابر آب مقاوم باشد.

این نوع کارتن‌سازی مقوایی به‌راحتی قابل بازیافت است، مگر اینکه با پلاستیک پوشانده شود یا با جوهر فلزی چاپ شود.

4-کارتن‌سازی آسپیتیک

کارتن‌سازی آسپیتیک ظروف چندلایه هستند که معمولاً برای ذخیره مواد غذایی مایع استفاده می‌شوند.

معمولاً برای ذخیره آب‌میوه، سوپ، غذای کودک و حتی شیرینی استفاده می‌شود. بسته‌بندی آسپیتیک نه‌تنها ماندگاری محصولات را افزایش می‌دهد، بلکه ارزش غذایی، رنگ و بافت آن‌ها را نیز حفظ می‌کند.

بسته‌بندی اسپیتیک همچنین می‌تواند در برابر درجه حرارت بالا مقاومت کند و به دلیل محصولات اسیدی که دارد به‌مرور خورده نمی‌شود.

مواد زیادی برای ساخت کارتن‌های آسپتیک استفاده می‌شود که بازیافت آن‌ها را بسیار دشوار می‌کند. کارتن‌سازی آسپیتیک از لایه‌های پلی اتیلن، مقوا، آلومینیوم و لایه‌های بیشتری از پلاستیک ساخته می‌شوند. این لایه‌ها با استفاده از گرما یا دوغاب به هم پیوند می‌خورند.

5- کارتن‌سازی شیروانی

کارتن‌های شیروانی کارتن‌های چندلایه هستند که برای نگهداری مواد غذایی در یخچال استفاده می‌شوند. از این کارتن‌ها برای نگهداری محصولاتی مانند شیر و آب‌میوه استفاده می‌شود. تاپ‌های شیروانی نوعی کارتن اسپیتیک با یک پوشش پلاستیکی جداگانه در بالای کارتن است.

این باعث می‌شود کارتن قابل‌استفاده مجدد باشد. شیر یا آب‌میوه را می‌توان در کارتن‌ها نگهداری کرد، در یخچال نگهداری کرد و در صورت لزوم می‌توان آن را ریخت.

6- کارتن‌سازی تخم‌مرغ

کارتن‌سازی تخم‌مرغ یا جعبه تخم‌مرغ جعبه‌ای است که برای حمل‌ونقل ایمن تخم‌مرغ استفاده می‌شود.

این کارتن‌ها معمولاً از کاغذ یا خمیر قالب ساخته می‌شوند و شکل خاصی دارند که تخم‌ها را به‌خوبی نگه می‌دارد و از ضرب و شتم آن‌ها جلوگیری می‌کند. در بعضی موارد، کارتن‌های تخم‌مرغ از پلاستیک شفاف یا کف پلی استایرن نیز ساخته می‌شوند.

انواع کارتن در کارگاه کارتن‌ سازی:

برای کارتن سازی و خط تولیدی که فقط کارتن چاپی را تولید می‌کند، به دستگاه برش، دستگاه چاپ تک‌رنگ، دستگاه برش کارتن و دستگاه تسمه نیاز داریم. اگر تیراژ و تولید شما کمتر از 5000 قطعه است و می‌خواهید کارتن‌های تک‌رنگ یا دورنگ چاپ کنید، باید از دستگاه چاپ خطی تک‌رنگ استفاده کنید. لازم به ذکر است که هنگامی‌که کارتن دورنگ است، کارتن باید دو بار از دستگاه چاپ عبور کند، یعنی ابتدا کارتن را با یکرنگ، رنگ کرده و رنگ دوم را اعمال می‌کنیم، غلتک لاستیکی و مخزن پوشش را با آب و سپس ما رنگ دوم را تولید می‌کنیم.

تیراژ بالای 7 هزار

اگر سفارش و تیراژ بیش از 7000 عدد است، باید از دستگاه چاپ فلک سو تک‌رنگ یا دورنگ استفاده کنید. به‌این‌ترتیب، اگر چاپ کارتن شما 4 رنگ است و تقاضا کم است و بلوک رنگی ندارید، می‌توانید از چاپ طیف دورنگ استفاده کنید.

توجه داشته باشید که برای تولید بیش از 5000 – 7000 قطعه می‌توانید از دستگاه چسب زنی استفاده کنید، بنابراین خط تولید کامل‌تر خواهد بود.

دستگاه پانچ و دستگاه پیجر

دستگاه پانچ فقط در مواقعی مورداستفاده قرار می‌گیرد که کارتن به مشت زدن نیاز دارد و برای راه‌اندازی نیازی به خرید دستگاه پانچ نیست.

دستگاه پیجر، شما می‌خواهید کارتن‌های سوراخ‌دار تولید کنید، در هرکجای ایران که باشید، دستگاه ظرف 24 ساعت به کارگاه شما ارسال می‌شود و توسط تکنسین‌های کارتن خودکار نصب می‌شود. توجه داشته باشید که به‌جای دستگاه پانچ، می‌توانید دو دستگاه تسمه نیمه اتوماتیک خریداری کنید که بسیار کارآمد هستند.

درآمد و سود حاصل از کارتن‌سازی:

سود و درآمد در صنعت کارتن‌سازی ثابت نیست؛ زیرا قیمت کارتن‌های خام نوسان دارد و متأسفانه ثابت نیست، اما سود هر کارتن بین 30 تا 35 درصد است که حدود 8 تا 10 درصد از سود کل اجاره، کار، آب، برق و سایر هزینه‌ها است.

به‌عبارت‌دیگر سود خالص و درآمد کارگاه کارتن‌سازی و جعبه سازی روی هر کارتن حدود 20 تا 25 درصد است.

مساحت موردنیاز کارگاه کارتن‌سازی:

فضای لازم برای راه‌اندازی کارگاه کارتن‌سازی 200 مترمربعی برای شروع کافی است و اگر بیشتر باشد خیلی بهتر است زیرا در آینده با افزایش تقاضای کارتن دیگر نیازی به جابجایی نخواهید داشت.

ارتفاع سقف کارگاه باید بیش از 3 تا 4 متر باشد. درب ورودی باید به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند از مسیر شرقی عبور کند.

مساحت کارگاه مقوا باید 150 متر باشد. لازم به ذکر است که زیرساخت‌ها، یعنی خود سوله، حداقل 150 متر باشد.

آیا کارتن‌سازی شغل مناسب و پول‌سازی است؟

توجه داشته باشید که کارتن‌سازی یکی از 5 شغل برتر است و سودآوری خوبی دارد. درواقع، این‌یکی از 10 مشاغل سخت است، اما باکمی دقت می‌توان امیدوار بود.

مطمئناً اگر هدف شما واقعاً کار کردن است، می‌توانید مطمئن باشید! اطمینان حاصل کنید که ماشین‌آلات را از سازنده ماشین تهیه می‌کنید تا به دلیل خرابی دستگاه مجبور نباشید کارگاه را در وسط کار و بانظم کامل تعطیل کنید.

راه‌اندازی کارگاه کارتن‌سازی باقیمت ارزان

برای راه‌اندازی کارگاه کارتن‌سازی باقیمت ارزان و سرمایه‌گذاری پایین، پیشنهاد می‌کنیم کار ساخت کارتن یا جعبه را شروع کرده و تولید کارتن‌های چاپی یا کارتن‌های چندلایه را شروع کنید.

همان‌طور که گفتیم، برای شروع بسته‌بندی کارتن، می‌توانید کارتن یا جعبه تولید کنید و فقط کارتن چاپی یا کارتن لمینیت تولید کنید (به‌عبارت‌دیگر، می‌توانید کارگاه کارتن چاپی راه‌اندازی کنید).

همان‌طور که می‌دانید، درواقع دو نوع کارتن وجود دارد: نوع اول کارتن‌های چندلایه است و نوع دوم کارتن‌های چاپی جداگانه و مرکب است که کاربرد بیشتری دارند.

شرایط کارگاه کارتن‌سازی

اگر کارتن تولیدشده یک کارتن چاپی باشد، کارتن با استفاده از دستگاه چاپ سیلندر یا دستگاه چاپ زنجیره‌ای به اشکال مختلف چاپ می‌شود و می‌توانید قسمت کارتن را با دستگاه برش کارتن برش دهید.

لازم به ذکر است که اگر محصول اصلی کارگاه شما مقوای چاپی است، به خط کش برش، دستگاه چاپ، دستگاه برش و تسمه نیاز خواهید داشت. تغییر رنگ کارتن یا گردش کارتن مورد درخواست در نوع دستگاه و همچنین تغییراتی در گردش کار کارگاه تولید کارتن مورداستفاده قرار می‌گیرد که باید در خط تولید کارتن اعمال شود.

همچنین، اگر هدف شما راه‌اندازی خط تولید کارتن لمینیت است، به خط کش برش، دستگاه ریخته‌گری قالب، دستگاه کشش تسمه و لمینیت کارتن نیاز خواهید داشت.

با کارتن‌سازی کارتن چاپ چهره‌ای جذاب از محصول خود بسازید

مجتمع چاپ و بسته‌بندی کارتن چاپ پیشرو بخشی از فعالیت خود را به ساخت کارتن بسته‌بندی اختصاص داده و توانسته جعبه‌های مقوایی ارزان‌قیمت را با حفظ بالاترین کیفیت تولید کند. کارتن‌ها بخش مهمی از تولید محصول هستند. یک‌ضرب المثل انگلیسی می گوید که یک کتاب را نباید از روی جلدش قضاوت کرد، اما واقعیت چیز دیگری است. قسمت مهمی از اعتبار و هویت محصول شما به کارتن آن بستگی دارد. البته تنها هدف در کارتن فقط ظاهر محصول نیست.

طراحی چاپ کارتن بسته بندی اختصاصی

کارتن چاپ تولید کننده کارتن های بسته بندی و جعبه های ویژه از طراحی به سفارش است. با توجه به تجربه شرکت، ما از نیازهای شما آگاه هستیم و سعی می‌کنیم با نیازسنجی کامل بهترین پیشنهاد را به شما ارائه دهیم. برای انجام مراحل خرید از زمان سفارش تا تحویل، حتی به حضور فیزیکی خود نیازی ندارید. برای راحتی شما، ما فرایند سفارش کارتن، جعبه و بسته بندی را ساده کرده ایم، فقط کافی است از فروشگاه محصول خود را را انتخاب کنید تا همکاران ما بتوانند در ساعات کاری به سرعت با شما تماس بگیرند و درخواست شما را ارائه دهند و یا از طریق صفحه تماس با ما تماس حاص فرمایید.

ویژگی های کلیدی کارتن سازی کارتن چاپ

کارتن و جعبه های لمینت برای اهداف مختلفی تولید می شوند و هر تولید کننده با سفارش کارتن های مخصوص محصول خود، اهداف خاصی را از کارخانه کارتن پیش بینی می کند. حفظ محتویات از عوامل محیطی با توجه به نوع آنها؛ یک کارتن بسته بندی پوششی برای شماست؛ که می تواند محصول را از آسیب های مختلف دور نگه دارد. به عنوان مثال، اگر دستگاه خراب است، باید بر اثر آن تأكید شود و این مورد باید برای هر محصول به طور خاص ذکر شود.

ظاهر زیبای بسته بندی

زیبایی بسته بندی جعبه ها و کارتن همراه با محافظت از محصول، بسته به نوع محصول باید تا حد امکان زیبا باشد. اگر جعبه شما اولین تصویری است که محصول در ذهن خریدار و کاربر ایجاد می کند، باید یک جعبه چهره برای نام تجاری شما ایجاد کند. قیمت درست است؛ از آنجا که یک شرکت کارتن سازی نیاز دارد محصولات خود را در مقیاس وسیع در دسترس کارخانه یا تأمین کننده قرار دهد، لازم است محصولات را با قیمت ارزان به کار گیرد. در نظر داشتن ارزان بودن محصولات ضمن حفظ دو ویژگی آخر بسیار مهم است. جعبه های بسته بندی با طراحی هوشمند در انواع مختلفی تولید و برای اهداف مختلف سفارش داده می شوند.

اهمیت صنعت کارتن سازی

کارتن سازی یکی از صنایع تولیدی مهم در جهان می باشد که با به کارگیری ماشین آلات صنعتی و فرآیندهای تولیداتی خاص از کاغذهای رول شده کارتن ها و جعبه های مقوایی مختلف می سازد. این صنعت مهم با کشف کاغذ به شکل ساده ای فعالیت خود را آغاز کرد و با گسترش تکنولوژی و تغییر مواد اولیه به یک صنعت بزرگ و پیشرفته در جهان تبدیل شد، به طوری که امروزه  کارتن سازی را پیشرفته ترین و کاربردی ترین صنعت جهان می دانند.

صنایع تولیدی مختلف برای بسته بندی محصولات خود به لوازم و ابزار مخصوصی نیاز دارند تا کالاها و محصولات تولیدی خود را برای انتقال به بازارهای فروش یا ارسال برای مشتری، بسته بندی کنند و این بسته بندی باید به گونه ای باشد که ایمنی کالاها را حفظ نموده و در نهایت جلوه ای شیک و مناسب در بسته بندی آن ها داشته باشد؛ اما طبق قوانین و مقررات سازمان های جهانی لوازم بسته بندی کالاها باید به گونه ای باشد که به محیط زیست صدمه ای وارد نسازد.

بنابراین این سوال پیش می آید که بهترین لوازم در بسته بندی کالاها و محصولات مختلف صنایع تولیدی چیست؟

کارتن ها و جعبه های مقوایی در انواع ابعاد، سایزها و طرح های مختلف تولید می شوند و از نظر ایمنی در برابر رطوبت، ضربه و عوامل فیزیکی محیط ایمن می باشند، همچنین اینکه این لوازم از سلولز و کاغذ تشکیل شده اند و در نهایت قابل بازیافت می باشند. بدین ترتیب بهترین محصول در بسته بندی کالاهای مختلف همان محصول پرطرفدار صنایع کارتن سازی است که در انواع مختلف تولید شده و قابل استفاده در تمامی شرایط و محیط ها می باشد.

کارتن سازی

صنعت کارتن سازی

با بررسی کاربرد و اهمیت استفاده از کارتن در بسته بندی محصولات و کالاها شما هم قطعا به این نتیجه می رسید که فعالیت صنایع کارتن سازی تا چه اندازه در تمامی جوامع اهمیت دارد و در واقع این صنعت تا چه اندازه می تواند به سایر صنایع تولیدی کمک نماید و شاید لازم است بگوییم که این صنعت به نوعی یک تجارت پرسود نیز برای افرادی که قصد راه اندازه کسب و کار یا سرمایه گذاری را دارند، شناخته می شود و با راه اندازه یک خط تولید با تکنولوژی های ساختاری متفاوت می توانید شما هم چنین کسب و کاری را برای خود راه اندازی کنید؛ اما ضرب المثل معروف ” کار هر بز نیست خرمن کوفتن، گاو نر می خواهد و مرد کهن!” را هرگز فراموش نکنید، چرا که این صنعت علاوه بر سرمایه به دانش، مهارت و تخصص خاص خود نیز نیاز دارد تا به سود دهی برسد.

کارتن سازی یک صنعت پیشرفته و تخصصی

صنعت کارتن سازی از جمله مشاغل پردرآمد جهان است که با راه اندازی یک خط تولید می توانید این کسب و کار را راه اندازی کنید و بدین طریق کسب درآمد داشته باشید؛ اما خرید ماشین آلات پیشرفته و به روز جهان تا زمانی که شما با دانش و تخصص این صنعت آشنا نشده اید، نمی تواند هیچ کمکی در راه اندازی خط تولید و تبدیل آن به درآمد و سود دهی به شما داشته باشد، چرا که کارتن سازی یک صنعت پیشرفته و کاملا تخصصی است.

بنابراین در بررسی فرایند خط تولید این صنعت مهم باید بگوییم که قبل از خرید انواع ابزار، ماشین آلات و دستگاه های پیشرفته صنعتی ما به اپراتورها و مهندسین متخصص در این زمینه نیاز داریم تا دستگاه ها و خط تولید راه اندازی کرده و در نهایت فرایند تولید انواع کارتن ها را با دانش و مهارت خود آغاز نمایند، یعنی به همین سادگی نمی توان با خرید چند دستگاه ساده یا حتی پیشرفته دست به تولید انواع کارتن و جعبه های مقوایی آماده زد.

تمامی ماشین آلات و دستگاه های صنعتی موجود در شرکت های کارتن سازی به صورت اتوماتیک و غیراتوماتیک طراحی می شوند و با استفاده از آن ها می توان انواع کارتن ها را به راحتی تولید نمود. مهندسین متخصص صنعت کارتن سازی دانش آموخته در این زمینه می توانند با مهارت و دانش تخصصی خود این دستگاه ها را راه اندازی کرده و فرایند تولید انواع کارتن ها را با فرمولاسیون خاصی به انجام برسانند.

ماشین آلات و دستگاه های پیشرفته کارتن سازی

همچنین با توجه به آنکه در صنایع مختلف برای بسته بندی محصولات به لوازم خاص با ابعاد و اندازه های مشخصی نیاز داریم، از این رو در این صنعت قوانین و استانداردهای خاصی برای تولید انواع کارتن ها در نظر گرفته می شود تا کارتن ها با ابعاد، اندازه ها و طرح های سفارشی در خطوط تولید طراحی و چاپ شوند. از این رو استفاده از تکنولوژی های جدید و پیشرفته در صنعت کارتن سازی نیز یکی از دلایل مهمی است که موجب شده این صنعت را یک صنعت پیشرفته و تخصصی بدانند و برای آن استانداردها و قوانین خاصی را تعریف کنند.

کارتن سازی

خرید از صنایع کارتن سازی معتبر

صنایع تولیدی نیاز مبرمی به انواع لوازم بسته بندی دارند تا کالاها و محصولات خود را چه برای بازاریابی و چه برای حفظ ایمنی محصولات حین جا به جایی های مختلف، در شکل بهتر و جذاب تری بسته بندی کرده و به بازار یا مشتری عرضه کنند، از این رو انتخاب کارتن های با کیفیت، جذاب و در عین حال مقرون به صرفه همیشه یک نیاز مهم و اساسی در کاربرد و خرید این محصولات است؛ اما بهترین راه حل در این زمینه چیست؟

شما برای خرید انواع کارتن های آماده و جعبه های مقوایی یا لوازم بسته بندی می توانید به راحتی به بازار مراجعه کرده و انواع کارتن ها را با ابعاد مختلف به صورت عمده خریداری کنید که قطعا این کار هزینه های شما را کاهش داده و یک انتخاب مقرون به صرفه برای شما است؛ اما خرید عمده به شدت روی کیفیت کالاها تاثیر می گذارد و شما را با خسارت های مالی زیادی رو به رو می کند.

با این نگاه خرید عمده هزینه های شما را بیشتر می کند و هیچ وقت آن کیفیت مطلوب مورد نظر شما را ایجاد نمی کند، پس چه کار باید کرد؟

کارتن سازی

خرید انواع کارتن از صنایع و شرکت های کارتن سازی

در این زمینه خرید از صنایع کارتن سازی معتبر و با سابقه که سال ها است در زمینه تولید انواع کارتن های آماده و جعبه های مقوایی فعالیت دارند، پیشنهادی است که حتی از طرف مشاورین مالی و بازرگانی کسب و کارها به کارفرمایان و صاحبین صنایع ارائه می شود و این پیشنهاد یک توصیه کاربردی، ایده آل و حتی مقرون به صرفه می باشد، چرا که شما با خرید از صنایع کارتن سازی معتبر می توانید کارتن های مورد نظر خود را در طرح ها، ابعاد و حتی رنگ های مورد نظر خود سفارش داده و از کیفیت فوق العاده بالای کالاها در بسته بندی محصولات بهره مند شوید.

شرکت تولیدی کارتن چاپ از جمله شرکت های تولیدی معتبر در کشور است که سال ها سابقه درخشان در زمینه تولید انواع کارتن های آماده، جعبه های مقوایی و انواع لوازم بسته بندی دارد و خدمات شایسته ای را در طی ۲۰ سال سابقه خود به صنایع تولیدی کشور ارائه کرده است و شما با مراجعه به وب سایت ضمن آشنایی با خدمات کارتن چاپ می توانید سفارشات خود را در ویژگی های منحصر به فرد و تعداد انبوه به راحتی ثبت و خریداری کنید.

چگونه می توان به درستی جعبه های مقوایی را بازیافت کرد :

استفاده از جعبه‌های مقوایی پس از اسباب‌کشی و یا دریافت بسته‌ها می‌تواند دردسر ایجاد کند. در زیر چند نکته برای بازیافت جعبه‌های مقوایی شما آورده شده‌است.

ما در جهانی زندگی می کنیم که می توانیم به راحتی از خانه های خود محصولی را خریداری کنیم. چه اشتراک مجله ماه آینده را سفارش دهیم و چه شام امشب را سفارش دهیم ، همه چیز باید به گونه ای بسته بندی و تحویل داده شود که محصولات یا غذای ما صحیح و سالم برسد.

به دلیل افزایش تجارت الکترونیکی که منجر به استفاده بیشتر از کارتن های حمل و نقل یا جعبه های مقوایی و توسعه صنعت کارتن سازی برای تحویل کالا می شود ، ما به عنوان مصرف کننده غالباً با مقدار زیادی کارتن مقوایی در خانه مواجه هستیم.  

خبر خوب این است که برخلاف سایر مواد بسته بندی که ممکن است حاوی ورقه های پلاستیکی باشند ، کارتن های مقوایی یا کاغذی می توانند بازیافت شوند. دو نوع جعبه وجود دارد که ما روی آنها تمرکز خواهیم کرد:

  • جعبه های کاغذی
  • کارتن های مقوایی

مقواهای موج دار ضخیم است و دارای یک لایه اضافی فیبر موج دار در بین ورق ها است و عمدتا برای حمل بسته ها یا به عنوان کارتن های اسباب کشی استفاده می شود.

جعبه های کاغذی دارای مقوای نازکی است زیرا الیاف آن بسیار کوتاه شده اند تا از طریق فرآیند بازیافت مقوای موجدار ایجاد شوند. آنها عمدتا برای جعبه های غلات ، بسته بندی نوشیدنی ها ، جعبه های نانوایی یا به عنوان جعبه های محصول سبک وزن استفاده می شوند.

مقوا چگونه بازیافت می شود؟

مرحله 1: مرتب سازی و خرد کردن

به محض ورود جعبه های مقوایی به محل بازیافت ، مواد باید از سایر محصولات کاغذی جدا شده و بر اساس نوع تخته ها مرتب شوند زیرا همه انواع مقوا با استفاده از یک فرآیند ایجاد نمی شوند. پس از جداسازی و مرتب سازی ، مقوا خرد می شود تا بعداً فرآیند بازیافت بهتر انجام شود.

مرحله 2: خمیرکردن

سپس مواد خرد شده را با آب مخلوط می کنند تا فیبرهای مقوا شکسته و نرم شوند تا بتوان از آن برای ایجاد مواد مقوایی جدید استفاده کرد. این فرایند به عنوان خمیرکاری شناخته می شود.

مرحله 3: پالایش ( فیلتر کردن)

بعد از اینکه مواد مقوایی خمیری کامل شد ، سپس فیلتر می شود تا زباله های باقی مانده مانند جوهر ، نوار یا منگنه های باقی مانده روی جعبه های مقوا از هم جدا شوند تا الیاف کاغذ به درستی به هم متصل شوند. این کار، انسجام محصولات مقوایی جدید ایجاد شده در پایان را حفظ می‌کند.

مرحله 4: آب بیشتری اضافه کنید

وقتی زمان ساخت است ، تفاله فیلتر شده را با آب بیشتری مخلوط کرده ، فشار داده و هم می زنیم تا نوع مقوایی که ایجاد می شود سازگاری مناسبی داشته باشد. هر ماده مقوایی به یک دستور ساخت متفاوت احتیاج دارد بنابراین طول فرآیند و مواد شیمیایی اضافه شده ، متفاوت خواهد بود.

مرحله ۵: حلقه و خشک

پس از اتمام فرآیند اختلاط، خمیر کاغذ از طریق فرآیند نورد و خشک کردن فرآوری خواهد شد و صفحات بزرگی از کاغذ قهوه‌ای ایجاد خواهد شد که می‌تواند برای تهیه کاغذ جدید و محصولات مقوایی در کارخانه های کارتن سازی به کار رود.

حالا که نمای کلی بر این فرآیند دارید، چند نکته ساده وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای کمک به فرآیند بازیافت استفاده کنید.

نکته شماره 1: تمام جعبه های مقوایی خود را صاف کنید

جعبه های مقوایی فضای زیادی را اشغال می کنند ، بنابراین مهم است که قبل از بازیافت آنها را صاف کنید. قبل از پهن کردن آنها ، اطمینان حاصل کنید که مواد بسته بندی دیگری مانند پلاستیک در داخل و خارج جعبه وجود ندارد زیرا این امر از بازیافت صحیح مواد مقوایی جلوگیری می کند و در نتیجه با زباله ها کنار هم قرار می گیرد. اگر روی جعبه نوار بسته بندی یا برچسب وجود دارد ، می توانید آنها را بردارید .

نکته شماره ۲: مطمئن شوید که جعبه‌های مقوایی شما تمیز و خشک هستند

مهم است که قبل از بازیافت آن‌ها جعبه‌های مقوایی خود را تمیز و خشک نگه دارید چون موارد آلوده و یا مرطوب بر انسجام مواد بازیافتی تاثیر خواهند گذاشت و بیشتر مراکز بازیافت آن‌ها را دور می‌اندازند زیرا این نوع مقوا برای بازیافت دشوار است

برای جلوگیری از این اتفاق، جعبه‌های چرب و یا مرطوب خود را از خشک ها جدا کنید. بنابراین بعد از یک شب سفارش دادن پیتزا، مطمئن شوید که این مناطق چرب را بریده و جداکرده اید و آن‌ها را در قسمتی جدا از مقوا یا کاغذها نگه دارید.

هنگام ذخیره کردن مقوا یا جعبه‌های کاغذ برای بازیافت نیز مهم است که کارتن های مقوایی را خشک نگه دارید، پس مطمئن شوید که آن‌ها را از پنجره‌های باز در صورت باران و یا جایی که نشتی وجود ندارد، حفط کنید.

به دنبال راه حل های بسته بندی پایدار هستید؟ ما راه حل های بسته بندی مبتنی بر کاغذ و مقوا را برای مارک های مختلف ارائه می دهیم. محصولات بسته بندی ما را اینجا ببینید و درباره اقدامات پایدار ما در اینجا بیشتر بدانید.

آینده کارتن‌سازی در دنیا به کدام سمت خواهد رفت؟

خرید آنلاین و تجارت الکترونیکی (تجارت الکترونیکی) تقاضای جدیدی را برای کارتن در اندازه‌های مختلف بر اساس تقاضای مشتری ایجاد کرده است. آمازون، حتی دینی کالا در ایران اکنون گزینه‌های زیادی را برای خرید آنلاین اقلام مختلف به مشتریان ارائه می‌دهند. این امر نیاز فزاینده به چاپ و تولید کارتن‌های کوچک تا بسیار بزرگ و به تعداد کم (حتی یک عدد) را ضروری کرده است و اکنون شرکت‌ها در پاسخ به این نیاز تجهیزات جعبه‌ای شکل را نیز درخواستمی کنند.

هسته اصلی فرآیند BOD دستگاه کارتن‌سازی با استفاده از ورق‌های فلوت است، دستگاه در چهار عرض مختلف قرار دارد، کوچک‌ترین آن 55 اینچ و بزرگ‌ترین آن 97 اینچ است. برخی از این ماشین‌ها را می‌توان به‌گونه‌ای پیکربندی کرد که هم‌زمان چندین برگ باعرضه‌ای مختلف را به جعبه‌هایی با ابعاد مختلف تبدیل کند.

مدل‌های ماشین متفاوت است، به‌طور متوسط هر دستگاه قادر است تا 10 جعبه در دقیقه بسازد. سیستم کامل معمولاً شامل دستگاه تولید کارتن تخته، دستگاه چسباندن اتوماتیک جعبه، طراحی و اندازه جعبه برای تولید، تراشیدن جعبه، چسباندن و چاپ می‌باشد. علاوه بر این، بسیاری از گزینه‌های دیگر را می‌توان به دستگاه اضافه کرد.

تجهیزات بر اساس توافق‌نامه چندساله انحصاری برای تولید کارتن در مرکز کارفرما یا کارخانه نصب می‌شود. مشتریان برای استفاده از این تجهیزات دو گزینه دارند. در گزینه اول، هیچ سرمایه‌گذاری اولیه موردنیاز نیست. به همین دلیل است که بسیاری از تولیدکنندگان جعبه که سرمایه کافی ندارند می‌توانند به این گزینه متوسل شوند، زیرا مبلغ پرداختی به سازنده با توجه به میزان مواد مصرفی هرسال تعیین می‌شود.

از این محاسبه، BOD مقدار هر مترمربع را برای تعیین هزینه تعیین می‌کند و در قرارداد قید می‌شود. البته، زباله‌ها نیز باید در نظر گرفته شوند، اما به‌طور متوسط مبنای محاسبه جعبه‌های کوچک‌تر است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.