آشنایی با انواع دستگاه های تولیدی در صنعت جعبه سازی

تاریخچه جعبه سازی های مقوایی و تجارت الکترونیکی

جعبه های کفش ، جعبه های غذا و جعبه های پیتزا را فراموش کنید: محبوب ترین جعبه در جهان جعبه سازی مقوایی است. کودکان از آنها قلعه می سازند. بزرگسالان از آنها برای ذخیره سازی استفاده می کنند. غول های تجارت الکترونیکی مانند آمازون آنها را به کار گرفته اند تا تقاضای روزافزون خریداران آنلاین را پیگیری کنند.

جعبه سازی های مقوایی در کجا استفاده می شوند؟

 جعبه سازی مقوایی که تقریباً در 90 درصد محموله های خرده فروشی مورد استفاده قرار می گیرد ، به استاندارد طلایی برای حمل ایمن کالاهای تجارت الکترونیک تبدیل شده است. جعبه حمل و نقل سبک است ، اما از استحکام کافی برخوردار است و می تواند از محتویات آن در طول فرایند حمل و نقل گاهی پر هیاهو محافظت کند و مقرون به صرفه بودن آن را برای مشاغل در همه اندازه ها در دسترس قرار می دهد.

اما این جعبه محبوب(جعبه سازی مقوایی) چگونه بوجود آمد؟ و چه تغییراتی در جعبه مقوایی کلاسیک برای صاحبان مشاغل کوچک وجود دارد؟ بیایید تاریخچه و کاربردهای بی شمار این جعبه مقوایی محبوب را باز کنیم.

تاریخچه مختصری از جعبه سازی مقوایی

در حالی که جعبه های مقوایی اکنون برای محافظت از سفارشات استفاده می شود ، تاریخچه آنها به چیزی فراتر از آنچه فکر می کنید برمی گردد – تا اختراع کاغذ در چین باستان. 

به سرعت در اوایل دهه 1800 ، جعبه سازی مقوایی ساده ، شبیه جعبه های غلات صبحانه امروزی ، در انگلستان ظاهر شد. در سال 1856 ، انگلیسی ها ادوارد آلن و ادوارد هیلی کاغذ موج دار را برای خط کشی کلاه مردان تهیه کردند و به آنها ثبات و گرما بخشید. بعداً ، در سال 1871 در ایالات متحده ، آلبرت جونز از کاغذ راه راه آلن و هیلی برای ایجاد نوعی مقوا استفاده کرد که به نظر او برای محافظت از ظروف شیشه ای در هنگام حمل و نقل به خوبی کار می کرد. و در سال 1874 ، الیور لانگ با قرار دادن ورق های آستری در دو طرف تخته راه راه ، طراحی جونز را بهبود بخشید و نزدیک ترین مدل را به جعبه سازی  مقوایی مدرن خلق کرد.

سوالات متداول در سفارش جعبه های مقوایی :

جایگاه جعبه های کارتنی در صنعت جعبه سازی چیست؟

یکی از زیرشاخه های صنعت جعبه سازی، جعبه های کارتنی است که بیشترین کاربرد را دارد زیرا برای هر محصول کوچک یا بزرگ جعبه ها و همچنین انواع چاپ روی آنها در نظر گرفته می شود.

کارتن بسته بندی چیست و چه مدل هایی در آن موجود است؟

کارتن از لایه های مختلفی از مقوا تشکیل شده است که بسته به نیاز محصول ، نوع کاغذ و تعداد لایه های مقوا در زمان تولید می تواند متفاوت باشد. انواع مدل های جعبه کارتن شامل: چهار در ، ته قفل ، صفحه کلید ، کشویی ، زیره رویی و غیره است.

کارتن های مقوایی صادراتی و غیر صادراتی چه تفاوتی دارند؟

کارتن های صادراتی باید ترکیبی داشته باشند که به مدت طولانی در سردخنه یا کانتینر نگهداری شود و از تحرک بیشتری برخوردار باشد ، بافت خود را از دست نمی دهد و تغییر شکل نمی دهد ، به آن کارتن ضد آب نیز می گویند. اما در مورد عدم صادرات ، اگر جعبه سردخانه ای نیست و جابه جایی کمتری دارد ، در این موارد نیازی به توجه نیست.

هزینه های اضافی برای تولید جعبه های بسته بندی کارتنی عبارتند از:

قالب ، کلیشه، فیلم و زینک، الگو برای طرح بندی و همچنین برش جعبه کاربر و کلیشه برای چاپ فلکسو استفاده می شود و زینک برای چاپ افست مورد نیاز است و با توجه به نوع چاپ و مدل جعبه ، موارد ذکر شده برای جعبه بسته بندی مورد نیاز است.
اگر اندازه جعبه شما یکی از ابعاد کلی است که شرکت قالبش را داشته باشد، می توانید از این قالب به صورت رایگان استفاده کنید ، در غیر این صورت قالب باید سفارش داده شود و هزینه ساخت قالب توسط سازنده قالب ارائه شده و در فاکتور تولید مشتری درج می شود .

جعبه سازی چگونه انجام می شود؟

انواع مختلف لوازم بسته بندی در اشکال مختلف طراحی و تولید می شوند تا در صنایع گوناگون به کار برده شوند و در واقع این ابزار پوششی مناسب برای بسته بندی انواع کالاها و محصولات صنایع تولیدی می باشند که ممکن در جنس های مختلف فلزی، پلاستیکی، شیشه ای و مقوایی طراحی و تولید گردند. در صنعت جعبه سازی ساخت و تولید جعبه های مقوایی و کارتنی بیشترین کاربرد را در بسته بندی کالاها دارند و اولین دلیل این اتفاق انعطاف پذیری بالای این جعبه ها در بسته بندی انواع کالا و چاپ بهترین طراحی های گرافیکی روی سطح جعبه ها می باشد.

در صنعت جعبه سازی نیز مانند هر صنعت دیگری برای طراحی و تولید محصولات از انواع ابزار، مواد اولیه و ماشین آلات و دستگاه های صنعتی استفاده می کنند که البته در کنار تمامی این عوامل تجربه و دانش اپراتورها در راه اندازی و مدیریت خط تولید، نقش بسیار موثر در کیفیت و نحوه تولید جعبه ها دارد. بنابراین آنچه صنعت جعبه سازی را گسترش می دهد، شیوه مدیریتی است که صاحبین این صنعت در خصوص راه اندازی و هدایت خط تولید دارند.

با این تفاسیر شاید بپرسید جعبه سازی چگونه انجام می شود؟ یا جعبه های مختلف بسته بندی کالاها چگونه توسط سیستم صنایع جعبه سازی طراحی و تولید می گردند؟

پاسخ به این سوالات با بررسی سیستم تولید صنایع جعبه سازی و آشنایی با انواع فرایندها و روش های تولید چندان پیچیده نیست، چرا که شما با مراجعه به یک کارخانه یا کارگاه تولید انواع جعبه و لوازم بسته بندی می توانید با روش های تولید جعبه های مختلف آشنا شوید و این جمله یعنی با توجه به نوع جعبه ها ما با مجموعه بزرگی از روش ها و راهکارهای تولیدی مواجه هستیم که هر یک بسته به نوع مواد اولیه با دستگاه و ماشین آلات مخصوص به خود انجام می شوند.

بنابراین جعبه سازی با روش ها و فرایندهای مختلفی انجام می شود و آنچه در انتخاب نوع روش تولید و طراحی جعبه ها اهمیت دارد، جنس مواد اولیه می باشد، یعنی روش های طراحی و تولید جعبه های چوبی با جعبه های مقوایی و کارتنی بسیار متفاوت می باشد و لذا بهتر است برای راه اندازی بهترین خطوط تولید همواره با تجربه و دانش کافی اقدام به این کار نمایید.

جعبه سازی

انواع دستگاه ها در صنعت جعبه سازی و کارتن سازی

همانطور که اشاره شد در صنایع مختلف همواره استفاده از جعبه های کارتنی و مقوایی در بسته بندی کالاها و محصولات مختلف بیشترین طرفداران را دارد و از این رو راه اندازی خطوط تولید صنایع کارتن سازی در اغلب جوامع نه تنها یک کسب و کار مهم و اقتصادی می باشد، بلکه یکی از نیازهای اساسی جوامع نیز می باشد، چرا که در هر جامعه ای با هر میزان تولید داخلی به کارخانجات و صنایع جعبه سازی نیاز داریم تا لوازم بسته بندی سایر صنایع را تامین نمایند.

در صنایع جعبه سازی و کارتن سازی معمولا از دستگاه های مختلفی برای تهیه و تولید انواع کارتن ها و جعبه های مقوایی استفاده می شود و عموما کاربرد انواع این دستگاه ها بدین شکل است که جعبه ها به ترتیب از هر یک این دستگاه عبور داده می شوند تا در نهایت جعبه نهایی مطابق با نیاز و سفارش صنایع طراحی گردد. آنچه در این خصوص اهمیت دارد، میزان شناخت اپراتورها از نحوه عملکرد دستگاه می باشد و لذا بهتر است برای مدیریت هر چه بهتر خطوط تولید از مهندسین و اپراتورهای با تجربه کمک بگیرید.

هر یک دستگاه های کاربردی در صنعت جعبه سازی کارایی های متفاوتی در طراحی جعبه های مقوایی دارند که در ادامه این بخش هر یک از این ابزارها را به تفکیک معرفی می کنیم:

انواع دستگاه های کارتن سازی و جعبه سازی
  • دستگاه منگنه کارتن:

این دستگاه برای ساخت و طراحی جعبه های بزرگی که قابلیت چسب زدن ندارند، استفاده می شود. در واقع با این ابزار می توان ورق های آماده شده را به یکدیگر چسباند و جعبه نهایی را طراحی کرد.

  • دستگاه چاک زن:

برای جدا کردن طول و عرض جعبه یا برش دادن آن به دستگاه هایی نیاز داریم تا با ابزار مخصوص برش را انجام دهند که در این زمینه دستگاه چاک زن با تیغ های فولادی و اسپیکا این کار را انجام می دهد.

  • دستگاه تسمه کش:

در مراحل پایانی از تولید جعبه ها لازم است کارتن های آماده شده بسته بندی شوند که این کار با کمک دستگاه تسمه کش در سریع ترین زمان ممکن انجام می شود.

  • دستگاه چاپ فلکسو:

برای آنکه بتوانید انواع چاپ رنگی یا ساده را روی جعبه ها با سرعت بسیار بالا انجام دهید، همواره به دستگاه های پر قدرتی نیاز دارید که این کار را در تیراژ  بالا برای شما انجام دهند. دستگاه چاپ فلکسو با قابلیت چاپ یک الی چهار رنگ می تواند در هر ساعت 6000 جعبه را چاپ کند.

  • دستگاه خط کش برای برش:

یکی از مهم ترین دستگاه ها در راه اندازی خط تولید جعبه سازی تهیه دستگاه خط کش می باشد که با 6 تیغ برش زنی فرایند خط انداختن جعبه ها را با سرعت بالا انجام می دهد.

  • دستگاه لمینت کارتن:

دستگاه لمینت فرایند چسباندن اجزاء مختلف جعبه را انجام می دهد و یکی از موثرترین دستگاه ها در افزایش زیبایی و ظرافت ساخت جعبه ها به شمار می آید.

  • دستگاه دایکات:

دستگاه دایکات فرایند قالب دهی جعبه ها را انجام می دهد و از جمله دستگاه های مهم و حساس در راه اندازی خطوط تولید جعبه سازی محسوب می شود.

  • دستگاه لب چسب:

این دستگاه دارای بخش های مختلفی از جمله چندین غلطک، تسمه و قرقره می باشد که در چسباندن بخش های مختلف کارتن و جعبه کاربرد دارد.

در صنایع کارتن سازی و  جعبه سازی از دستگاه ها و ماشین آلات مختلفی استفاده می شود و هر یک از این دستگاه ها کاربرد ویژه و مخصوص خود را دارند که بهتر است پیش از راه اندازی خط تولید با انواع این دستگاه ها آشنا بوده و با خرید یا فراهم آوردن بهترین دستگاه ها محصولات تولیدی خود را با بالاترین کیفیت به بازار عرضه کنید.

گروه صنعتی کارتن چاپ از جمله تولیدکنندگان معتبر داخلی است که محصولات گوناگونی را در خصوص چاپ انواع کارتن و لوازم بسته بندی به بازار عرضه می کند. این گروه صنعتی با انتخاب بهترین ابزار یکی از بزرگترین خطوط تولید مجهز را در کشور دارد و شما می توانید محصولات مورد نیاز خود را در حجم های انبوه به راحتی از گروه کارتن چاپ در بالاترین کیفیت و کمترین قیمت بازار سفارش داده و خریداری کنید.

سرانجام جعبه های مقوایی

با این حال ، جعبه سازی مقوایی تکامل نیافته است. در سال 1879 ، کارل اف دال ، شیمیدان آلمانی ، فرایند کرافت را ایجاد کرد تا نوع جدیدی از کاغذ را در ترکیب با جعبه مقوایی امروزی تولید کند. این کاغذ دارای خاصیت ارتجاعی بالایی بود و در برابر پاره شدن مقاوم بود و مشابه روش Cai Lun ، با خرده تراشه های چوب ایجاد شد ، که رنگ قهوه ای نمادین آن را از جعبه های حمل به دست آوردیم.

سرانجام ، در سال 1895 ، اولین جعبه سازی مقوایی مدرن در ایالات متحده تولید شد. این جعبه مقوایی، ساخته شده از مقوا لایه لایه (نوآوری جدید در آن زمان) و کاغذ کرافت که با استفاده از روش دال تولید می شد ، به عنوان یک راه حل ساده و بادوام برای نیازهای حمل و نقل تجاری که در طول انقلاب صنعتی بوجود آمد ، عمل می کرد. در مقایسه با پالت چوبی و جعبه ها ، این جعبه سازی های مقوایی چندلایه سبک و ارزان تولید می شدند.

جعبه سازی هایی مقوایی در جنگ جهانی دوم

در طول جنگ جهانی دوم ، جعبه های مقوایی برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گرفت. در سال 1939 ، ترس از حملات گاز توسط آلمان باعث شد تا دولت انگلیس برای هر شهروند لندنی ماسک های محافظتی صادر کند که در جعبه های مقوایی تحویل داده می شدند. در پایان جنگ جهانی دوم ، بسته های غذایی CARE برای شهروندان مناطق جنگ زده ارسال شد. این جعبه های مقوایی حاوی گوشت ، تخم مرغ پودر شده ، مارگارین و سایر ملزومات بود که به جوامع کمک می کرد تا روی پای خود بایستند.

پیشبرد انقلاب تجارت الکترونیک

چند دهه بعد ، جعبه سازی مقوایی نحوه نگهداری کالاها ، محافظت از محموله ها و انجام تجارت را ادامه می دهد.

مهم تر از همه ، جعبه های حمل و نقل جزء اصلی رونق خرید آنلاین بوده است. در سال 2016 ، فروش تجارت الکترونیک در ایالات متحده بالغ بر 322 میلیارد دلار بود و انتظار می رود این تعداد همچنان در حال رشد باشد. از صاحبان مشاغل کوچک که محصولات خود را می فروشند تا غول های تجارت الکترونیکی مانند آمازون ، شهرت شما به عنوان یک کسب و کار بستگی به این دارد که چگونه می توانید محصولات خود را با اطمینان به مشتریان تحویل دهید. جعبه های حمل و نقل این قابلیت اطمینان را ممکن می سازد!

جعبه سازی برای حمل و نقل

جعبه حمل ایده آل مقرون به صرفه و با دوام است. قبل از هر چیز ، باید از محصول در حین حمل و نقل و جابجایی محافظت کند. با استفاده از کاغذ کرافت به عنوان مواد اولیه و ساختار چندلایه برای دوام بیشتر ، جعبه سازی های حمل و نقل مدرن  ایده آل برای فروش تجارت الکترونیکی هستند.

در اینجا چند گزینه جعبه سازی  برای نیازهای حمل و نقل در دسترس شما آمده است:

جعبه سازی مقوایی چندلایه استاندارد RSC

رایج ترین نوع جعبه سازی برای حمل و نقل و اسباب کشی  است

جعبه سازی های چندلایه استاندارد دارای دیوارهای کناری موجدار برای استحکام بیشتر هستند. برخی از جعبه ها دارای دو لایه موج دار با لایه دوم فلوت دار برای دوام زیاد هستند.

جعبه های مقوایی برش خورده

این امکان وجود دارد که ابعاد یک جعبه حمل را متناسب با اندازه محصول در حال حمل تنظیم کنید. با جعبه های برش خورده ، الگوهای تاشو سفارشی می توانید محصولات با اندازه و تعداد مختلف را در خود جای دهید.

جعبه های رنگی

در صورت تمایل ، می توانید رنگ را به جعبه های حمل و نقل خود برای یک ارتباط بیشتر با مشتری اضافه کنید. کارتن های رنگی راهی سرگرم کننده برای تحویل محصولات منحصر به فرد و به یاد ماندنی است.

جعبه سازی هایی برای هر نیاز

جعبه مقوایی مهمترین سیستم پستی ما است ، اما به هیچ وجه تنها گزینه شما نیست! اگر به دنبال گزینه های مختلف هستید ، چند راه حل دیگر بسته بندی را امتحان کنید:

جعبه سازی غذا

برای دارندگان رستوران یا نانوایی ، جعبه های حمل و نقل مواد غذایی عالی هستند. ماکارانی و کاپ کیک را می توان در این جعبه های منحصر به فرد محکم و دوستدار اینستاگرام قرار داد.

جعبه سازی پخت

جعبه های پخت مناسب کیک و شیرینی ، طعم غذا را در حین حمل حفظ می کند.

جعبه سازی شکلات

برای بسته بندی شیرینی ها ، آب نبات سازها و شکلات گیرها باید جعبه هایی را که برای این منظور سریع ساخته شده اند در نظر بگیرند. آنها از محصول محافظت می کنند و با انجام آن عالی به نظر می رسند.

جعبه سازی هدیه

جعبه های هدیه باعث می شود که بتوانید کلاه ، لیوان و سایر وسایل منحصر به فرد را در این جعبه ها محاظفت کنید.

جعبه سازی جواهرات

اگر به دنبال نگهداری جواهرات ، ظروف نقره ای یا یادگاری های خانوادگی هستید ، جعبه های جواهرات کوچک ، ایمن و مخصوص محافظت از اشیاء با ارزش شما هستند.

نحوه ارسال جعبه سازی ها

برای اطمینان از اینکه محصولات شما به موقع و در شرایط مناسب به مشتریان تحویل داده می شود ، در اینجا چند نکته وجود دارد که هنگام آماده شدن برای ارسال باید به آنها توجه کنید.

جعبه های ارسالی خود را مناسب انتخاب کنید

 یک جعبه حمل را انتخاب کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا همه چیز را در خود جا دهد ، اما به اندازه ای محکم باشد که اقلام داخل آن زیاد جابجا نشوند. بسته به وزن بسته و مسافتی که باید طی شود ، یک جعبه با دیوارهای یک یا دو لایه انتخاب کنید.

چگونه بسته بندی کنید

با گذاشتن کمی فضای اضافی در بسته ، وزن و هزینه شما کاهش می یابد ، اما حرکت در داخل جعبه ها ممکن است باعث شود در هنگام حمل هر چیزی که جا به جا می کنید آسیب ببیند. برای ایمن و پایدار ماندن محتویات بسته خود ، از محصولات محافطتی سبک مانند روکش حبابی ، کاغذ حمل و پر کننده ها استفاده کنید.

اگر جعبه های خود را به درستی مهر و موم نکنید ، اقلام داخل ممکن است آسیب ببینند یا به طور کامل از بین بروند. چسب های خود را دوبار بررسی کنید و برای مهر و موم های سنگین تر ، استفاده از بندها را نیز در نظر بگیرید.

برچسب خود را طوری بچسبانید که صاف باشد ، به راحتی دیده شود و دور از درزها و گوشه ها قرار گیرد. همچنان که خرید آنلاین همچنان بر حوزه خرده فروشی تسلط دارد ، تقاضا برای جعبه های حمل و نقل و نگهداری با دوام و مقرون به صرفه افزایش می یابد. مجموعه گسترده ای از گزینه های بسته بندی را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که هر بار تحویل صحیح و سالم به مقصد نهایی می رسد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید