انواع کارتن سازی و روش‌های ساخت آن

از یک نوع کارتن تاشو در کارگاه کارتن سازی که می‌توان به آن اشاره کرد جعبه پیتزا است که ورق موجدار به‌تنهایی برای ساختن قسمت‌های بالا، بیشتر کارتن‌ها عمدتاً به دو شکل – کارتن‌های تاشو و کارتن‌های جعبه سفت‌وسخت در دسترس هستند. از فعالیت چاپ مقوایی نیز برای این نوع کارتن استفاده می‌شود. کارتن‌های تاشو مواردی هستند که از روی تخته ساخته‌شده‌اند. مواد این نوع کارتن می‌تواند مقوا، تخته موجدار یا تخته فیبر باشد. ورق را به‌صورت جداگانه بر اساس یک الگو برش داده و سپس تا می‌زنیم تا یک جعبه یا کارتن ساخته شود، به همین دلیل این نوع کارتن را کارتن تاشو می‌نامند. در مقابل کارتن‌های تاشو کارتن‌های جعبه سفت‌ و سخت است. در این نوع کارتن‌ها قسمت‌های بالا و پایین از هم جدا می‌شوند. این نوع کارتن‌ها به کارتن تلسکوپی نیز معروف هستند. کارتن‌های کفش معمولاً از این نوع چاپ روی کارتن ساخته می‌شوند و در صنعت پوشاک و الکترونیک نیز از کارتن‌های دوتکه استفاده می‌شود.

1- کارتن‌سازی چندلایه

کارتن‌سازی راه‌راه یک کارتن سبک اما مستحکم است که از کارتن راه‌راه تاشو ساخته‌شده است. ساختار اصلی تخته موجدار شامل ورق‌هایی از کاغذ سیلندر یا فلزی قوس‌دار است که بین دولایه مقوا ساخته‌شده سنگین قرارگرفته است.

این نوع تخته موجدار نسبت به سایر جعبه‌های بسته‌بندی در برابر خم شدن و ترک‌خوردگی مقاومت بیشتری دارد. تخته‌های موج‌دار بسته به تراکم قوس‌ها یا فلوت‌ها و همچنین ضخامت پانل‌ها انواع مختلفی دارند.

2-کارتن موج دار کارتن سازی

کارتن‌های موج‌دار اغلب با هم ترکیب می‌شوند و یک جعبه دوجداره یا سه جداره ساخته می‌شوند که نسبت به کارتن‌های بسته‌بندی دیگر محکم و ضخیم‌تر است.

این حالت اجازه می‌دهد تا از چاپ تخته موج‌دار در صنعت حمل‌ونقل که مردم در حال حمل تجهیزات سنگین هستند استفاده شود.

کارتن‌های موج دار برای بسته‌بندی‌های خرده‌فروشی یا مواد غذایی سبک‌ترین و کم‌هزینه‌ترین هستند. به‌عنوان‌مثال، کارتن‌های موج دار در جعبه‌های پیتزا از صفحه موج دار تک جداره ساخته‌شده‌اند.

کارتن‌های موج دار به‌راحتی قابل بازیافت هستند، مگر اینکه با پلاستیک پوشانده شوند. این نوع چاپ کارتن اغلب به سایر اشکال کاغذ ورقه ورقه می‌شود و امکان چاپ رنگی غنی را می‌دهد. در دوره چاپ، آن‌ها را کارتن‌های لمینتی می‌نامند.

3- کارتن‌سازی مقوایی

مقوا را می‌توان به‌راحتی بارنگ‌های غنی چاپ کرد، می‌توان آن را با مواد دیگر پوشاند و به هر روشی انتقال داد. این باعث می‌شود جعبه‌های خرده‌فروشی مقوایی موجود در قفسه‌های فروشگاه بسیار جذاب و عالی به نظر برسند.

بیشتر بخوانید:   جعبه کادو مقوایی ارزان قیمت ظریف و لوکس در بازار خریداری کنید

در ساخت تخته موجدار نیز از مقوا استفاده می‌شود. برای این کار از روش مقوایی خاصی به نام کانتینر استفاده می‌شود.

مقوا معمولاً دربسته بندی‌های الکترونیکی، بسته‌بندی اسباب‌بازی‌ها، مواد آرایشی، بسته‌بندی دارو، بسته‌بندی ثابت، بسته‌بندی سیگار و غیره استفاده می‌شود.

چاپ روی کارتن‌سازی مقوایی آسان است و چاپ کارتن مقوایی نیز می‌تواند نقش برجسته داشته باشد. علاوه بر این، بسته‌بندی مقوایی ضدضربه است و می‌تواند در برابر آب مقاوم باشد.

این نوع کارتن‌سازی مقوایی به‌راحتی قابل بازیافت است، مگر اینکه با پلاستیک پوشانده شود یا با جوهر فلزی چاپ شود.

4-کارتن‌سازی آسپیتیک

کارتن‌سازی آسپیتیک ظروف چندلایه هستند که معمولاً برای ذخیره مواد غذایی مایع استفاده می‌شوند.

معمولاً برای ذخیره آب‌میوه، سوپ، غذای کودک و حتی شیرینی استفاده می‌شود. بسته‌بندی آسپیتیک نه‌تنها ماندگاری محصولات را افزایش می‌دهد، بلکه ارزش غذایی، رنگ و بافت آن‌ها را نیز حفظ می‌کند.

بسته‌بندی اسپیتیک همچنین می‌تواند در برابر درجه حرارت بالا مقاومت کند و به دلیل محصولات اسیدی که دارد به‌مرور خورده نمی‌شود.

مواد زیادی برای ساخت کارتن‌های آسپتیک استفاده می‌شود که بازیافت آن‌ها را بسیار دشوار می‌کند. کارتن‌سازی آسپیتیک از لایه‌های پلی اتیلن، مقوا، آلومینیوم و لایه‌های بیشتری از پلاستیک ساخته می‌شوند. این لایه‌ها با استفاده از گرما یا دوغاب به هم پیوند می‌خورند.

5- کارتن‌سازی شیروانی

کارتن‌های شیروانی کارتن‌های چندلایه هستند که برای نگهداری مواد غذایی در یخچال استفاده می‌شوند. از این کارتن‌ها برای نگهداری محصولاتی مانند شیر و آب‌میوه استفاده می‌شود. تاپ‌های شیروانی نوعی کارتن اسپیتیک با یک پوشش پلاستیکی جداگانه در بالای کارتن است.

این باعث می‌شود کارتن قابل‌استفاده مجدد باشد. شیر یا آب‌میوه را می‌توان در کارتن‌ها نگهداری کرد، در یخچال نگهداری کرد و در صورت لزوم می‌توان آن را ریخت.

6- کارتن‌سازی تخم‌مرغ

کارتن‌سازی تخم‌مرغ یا جعبه تخم‌مرغ جعبه‌ای است که برای حمل‌ونقل ایمن تخم‌مرغ استفاده می‌شود.

این کارتن‌ها معمولاً از کاغذ یا خمیر قالب ساخته می‌شوند و شکل خاصی دارند که تخم‌ها را به‌خوبی نگه می‌دارد و از ضرب و شتم آن‌ها جلوگیری می‌کند. در بعضی موارد، کارتن‌های تخم‌مرغ از پلاستیک شفاف یا کف پلی استایرن نیز ساخته می‌شوند.

انواع کارتن در کارگاه کارتن‌ سازی:

برای کارتن سازی و خط تولیدی کارگاه کارتن سازی که فقط کارتن چاپی را تولید می‌کند، به دستگاه برش، دستگاه چاپ تک‌رنگ، دستگاه برش کارتن و دستگاه تسمه نیاز داریم. اگر تیراژ و تولید شما کمتر از 5000 قطعه است و می‌خواهید کارتن‌های تک‌رنگ یا دورنگ چاپ کنید، باید از دستگاه چاپ خطی تک‌رنگ استفاده کنید. لازم به ذکر است که هنگامی‌که کارتن دورنگ است، کارتن باید دو بار از دستگاه چاپ عبور کند، یعنی ابتدا کارتن را با یکرنگ، رنگ کرده و رنگ دوم را اعمال می‌کنیم، غلتک لاستیکی و مخزن پوشش را با آب و سپس ما رنگ دوم را تولید می‌کنیم.

بیشتر بخوانید:   اهمیت صنعت کارتن سازی
کارتن سازی

تیراژ بالای 7 هزار

اگر سفارش و تیراژ بیش از 7000 عدد است، باید از دستگاه چاپ فلک سو تک‌رنگ یا دورنگ استفاده کنید. به‌این‌ترتیب، اگر چاپ کارتن شما 4 رنگ است و تقاضا کم است و بلوک رنگی ندارید، می‌توانید از چاپ طیف دورنگ استفاده کنید.

توجه داشته باشید که برای تولید بیش از 5000 – 7000 قطعه می‌توانید از دستگاه چسب زنی استفاده کنید، بنابراین خط تولید کامل‌تر خواهد بود.

دستگاه پانچ و دستگاه پیجر

دستگاه پانچ فقط در مواقعی مورداستفاده قرار می‌گیرد که کارتن به مشت زدن نیاز دارد و برای راه‌اندازی نیازی به خرید دستگاه پانچ نیست.

دستگاه پیجر، شما می‌خواهید کارتن‌های سوراخ‌دار تولید کنید، در هرکجای ایران که باشید، دستگاه ظرف 24 ساعت به کارگاه شما ارسال می‌شود و توسط تکنسین‌های کارتن خودکار نصب می‌شود. توجه داشته باشید که به‌جای دستگاه پانچ، می‌توانید دو دستگاه تسمه نیمه اتوماتیک خریداری کنید که بسیار کارآمد هستند.

کارتن سازی2

درآمد و سود حاصل از یک کارگاه کارتن‌سازی:

سود و درآمد در یک کارگاه کارتن سازی ثابت نیست؛ زیرا قیمت کارتن‌های خام نوسان دارد و متأسفانه ثابت نیست، اما سود هر کارتن بین 30 تا 35 درصد است که حدود 8 تا 10 درصد از سود کل اجاره، کار، آب، برق و سایر هزینه‌ها است.

به‌عبارت‌دیگر سود خالص و درآمد کارگاه کارتن‌سازی و جعبه سازی روی هر کارتن حدود 20 تا 25 درصد است.

مساحت موردنیاز کارگاه کارتن‌سازی:

فضای لازم برای راه‌اندازی کارگاه کارتن‌سازی 200 مترمربعی برای شروع کافی است و اگر بیشتر باشد خیلی بهتر است زیرا در آینده با افزایش تقاضای کارتن دیگر نیازی به جابجایی نخواهید داشت.

ارتفاع سقف کارگاه باید بیش از 3 تا 4 متر باشد. درب ورودی باید به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند از مسیر شرقی عبور کند.

مساحت کارگاه مقوا باید 150 متر باشد. لازم به ذکر است که زیرساخت‌ها، یعنی خود سوله، حداقل 150 متر باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید