کاهش هزینه بسته بندی مقوایی

استثنایی ترین روش های کاهش هزینه بسته بندی

هزینه بسته بندی مهمترین مسئله ای است که گریبان هر تولید کننده ای را می گیرد. در این مقاله به معرفی چند روش کاهش هزینه بسته بندی محصولات پرداختیم. روش هایی که به شما کمک می کند تا به میزان زیادی هزینه های بسته بندی را پایین بیاورید. امروزه فروشگاه ها و آنلاین شاپ‌های زیادی مشغول به فعالیت هستند. این آنلاین شاپ‌ها در زمینه فروش محصولات مختلف فعالیت می کنند. یکی از مواردی که بر اعتبار و جذابیت این آنلاین شاپ‌ها نزد مشتریان تأثیر می گذارد، بسته بندی مناسب است. اما عدم توجه به برخی نکات مانند قیمت بسته بندی نه تنها باعث افزایش سود نمی‌شود بلکه می‌تواند موجب ضرر نیز بشود.

چرا قیمت بسته بندی مهم است؟

این روزها بسیاری از محصولات را می‌توان در بسته‌ بندی های متفاوت جا داد. اگر شما هم یک آنلاین شاپ دارید، باید بدانید که یکی از مهم‌ترین مواردی که در ذهن مشتریان شما تأثیر می‌گذارد، بسته‌بندی کالاهای شماست. بسته ‌بندی باید با توجه به  نوع کالا، میزان حساسیت آن و بسیاری موارد دیگر انجام شود تا کالا به صورت صحیح و در سلامت کامل به مقصد برسد. شما باید علاوه بر مواردی مانند اندازه و نوع بسته‌ بندی باید به قیمت بسته بندی نیز توجه کنید. هزینه بالای بسته ‌بندی سبب کاهش میزان سود و یا حتی ضرر در کسب‌وکار شما می شود.

بسته ‌بندی باید به گونه ای باشد که سلامت کالا را تضمین کند. اگر بسته ‌بندی نامناسب باشد، به کالا آسیب وارد می شود و همین امر موجب نارضایتی مشتریان و مرجوع کردن کالاها می شود. پس برای جلوگیری از چنین ضررهایی باید بسته ‌بندی به گونه‌ای باشد که قیمت و کیفیت مناسبی داشته باشد.

عوامل تأثیرگذار در قیمت بسته بندی

یک بسته ‌بندی مناسب و استاندارد باید شرایط و ویژگی‌های متفاوتی داشته باشد. برخی عوامل وجود دارد که عدم توجه مناسب به آن‌ها باعث می‌شود تا قیمت بسته بندی افزایش یابد. ما در این مقاله در مورد مهم‌ترین عواملی که بر قیمت بسته بندی تاثیر می گذارد صحبت می کنیم.

قیمت کارتن بسته بندی با توجه به عوامل بسیار متفاوتی مشخص می‌شود. از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در قیمت کارتن بسته ‌بندی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • روش تولید کارتن
  • جنس مواد اولیه
  • خطوط تولید کارتن
  • تعداد سفارش
  • نوع طراحی
  • قیمت مواد اولیه
  • برچسب
  • طراحی
  • نوارچسب و چاپ

جنس بسته بندی

جنس بسته بندی‌ها با یکدیگر متفاوت است و یکی از عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت بسته بندی‌های محصولات، جنس آن‌هاست که باید با توجه به محصولات داخل آن انتخاب شود تا هزینه‌ بسته بندی،کاهش یابد. به عنوان مثال برای بسته بندی میوه‌ها می‌توان از بسته بندی‌های کارتونی یا مقوایی که قیمت کمتری به نسبت دیگر بسته بندی‌ها دارند، استفاده کرد. این نوع از بسته بندی‌ها علاوه بر اینکه قیمت مناسبی دارند، مقاومت بالایی نیز در برابر ضربات مختلف دارند. همچنین این نوع از بسته بندی‌ها، قابل بازیافت نیز هستند.

طراحی بسته‌ بندی

از دیگر موارد تأثیرگذار در قیمت بسته بندی، طراحی آن است. ساخت بسته‌ بندی بر اساس برخی طراحی‌های خلاقانه و جذاب سخت است و همین امر سبب افزایش هزینه بسته‌ بندی خواهد شد. به همین دلیل  فروشگاه ها در طراحی خود باید دقت بالایی داشته باشند تا هزینه خود را بیش از حد افزایش ندهند.

 استفاده از برچسب

استفاده از برچسب برای نوشتن آدرس فرستنده و گیرنده یکی از کارهایی است که می‌تواند جذابیت بسته‌ بندی را افزایش دهد. با استفاده از این روش، نوشته‌های روی بسته ‌بندی به شکلی خوانا روی آن قرار می گیرد و مأمور پست می تواند براحتی محصولات را بدست مشتریان برساند. همچنین این کار باعث شیک و جذاب‌تر شدن بسته ‌بندی نیز می‌شود. اما خرید پرینتر مناسب و برچسب‌ها باعث افزایش قیمت بسته بندی می شود.

بسته بندی مقوایی

نوار چسب

یکی دیگر از نکات مهم برای بسته بندی، نوع نوار چسب می‌باشد که در هزینه‌های مربوط به آن نیز تاثیرگذار است. انواع مختلفی برای بستن درب بسته بندی وجود دارد که قیمت هر کدام از آن‌ها با دیگری متفاوت است. البته لازم به ذکر است که در انتخاب نوع چسب نیز علاوه بر قیمت باید به چسبندگی آن نیز توجه داشت؛ هرچه میکرون چسب بیشتر باشد هزینه آن بیشتر است. هیچ فردی دوست ندارد کالایی را تحویل بگیرد که بسته ‌بندی آن باز شده است. این امر در اعتماد مشتریان تأثیر منفی خواهد گذاشت. به همین دلیل باید برای مهر و موم کردن بسته ‌بندی از لوازم و موادی استفاده کنید که کیفیت بالایی داشته باشند و بسته در هنگام حمل‌ونقل باز نشود.

چاپ روی بسته بندی

یکی دیگر از هزینه‌های مربوط به بسته بندی محصولات، هزینه چاپ اطلاعات مختلف مانند برند و یا اطلاعات شخصی روی بسته بندی می‌باشد. بدیهی است که با کاهش هزینه‌های مربوط به آن، هزینه‌ بسته بندی نیز کاهش می‌یابد. ظاهر بسته بندی‌های مختلف در جلب توجه مشتریان، بسیار موثر است و تنها نباید به فاکتور هزینه، توجه داشت، بلکه در کنار آن باید به زیبایی ظاهری بسته بندی‌ها نیز توجه کرد، زیرا این کار نوعی بازاریابی است .

استفاده از لوگو روی بسته‌بندی باعث می‌شود تا بازخورد بهتری کسب کنید. مشتریان به راحتی می‌توانند متوجه شوند که بسته‌ای که به دست آن‌ها رسیده را کدام شرکت برایشان ارسال کرده است. چاپ لوگو روی بسته‌ بندی یا روی برچسب باعث افزایش قیمت بسته بندی می‌شود. به همین دلیل باید بودجه آن را در نظر گرفت.

پرکردن بسته‌بندی با مواد مناسب

یکی از مهم‌ترین اصول بسته‌ بندی استاندارد عدم وجود فضای خالی در بسته‌بندی است. یک بسته را می‌توان با موارد مختلفی مانند کاغذ کرافت، بالشتک‌های هوا، پلاستیک حباب‌دار، فوم بسته‌بندی و برخی موارد دیگر پر کرد. اما تهیه و استفاده از این کالاها نیز باعث افزایش قیمت بسته‌ بندی خواهند شد.

کیفیت بسته‌بندی

گاهی افراد به کیفیت بسته‌ بندی بیشتر اهمیت می‌دهند. این کار تأثیر خاصی در جذابیت بسته ‌بندی و یا سالم ماندن کالا ندارد. به همین دلیل بهتر است در هنگام انتخاب نوع و جنس بسته‌ بندی بهترین و مناسب‌ترین نوع آن را انتخاب کنید. این کار باعث می‌شود تا هم بسته ‌بندی مناسبی داشته باشید و هم هزینه ‌های بسیار زیادی برای این کار پرداخت نکنید. همچنین اندازه بسته ‌بندی از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه کنید.

انتخاب یک بسته ‌بندی بزرگ برای کالایی کوچک نه تنها جذاب و مناسب نیست بلکه باعث افزایش قیمت بسته بندی می‌شود. شما هزینه بیشتری برای خرید آن بسته بندی پرداخت خواهید کرد و همچنین باید برای پر کردن آن، از کالاهای مربوطه بیشتری استفاده کنید که هر دو نکته باعث افزایش هزینه بسته‌ بندی خواهد شد.

خرید عمده

یکی دیگر از روش‌های کاهش هزینه بسته بندی میوه و سایر محصولات، خرید انواع مختلف بسته بندی به صورت عمده می‌باشد. این موضوع تقریبا برای خرید هر کالایی، صدق می‌کند. البته توجه داشته باشید که نباید در تعداد آن افراط کرد، زیرا در این صورت، هزینه‌های دیگری اعم از هزینه مربوط به محل نگهداری بسته بندی‌ها به لیست مخارج‌ تان، اضافه خواهد شد.

معمولاً فروشگاه ها به انواع بسته‌ بندی‌ها در تعداد زیاد نیاز دارند. به همین دلیل بهتر است که بسته‌ بندی‌های خود را به صورت عمده و در تعداد بالا خریداری کنید. شرکت کارتن چاپ،  تخفیف های بالایی را به خریدهای عمده اختصاص داده است و این امر موجب کاهش قیمت بسته بندی شما خواهد شد. شما می توانید بسته ‌بندی را به صورت عمده از شرکت کارتن چاپ خریداری کنید تا هزینه های خود را کاهش دهید.

قابلیت بازیافت

توجه به محیط‌ زیست در هنگام انتخاب نوع بسته‌ بندی یکی از مواردی است که می‌تواند باعث جذب مشتریان بیشترشود. این روزها بسیاری افراد به محیط ‌زیست توجه می‌کنند و زمانی که  شما از بسته‌ بندی‌هایی استفاده می‌کنید که کمترین آسیب را به محیط‌ زیست می‌رسانند، کار شما از جذابیت بیشتری برای این افراد برخوردار می‌شود.

کاهش زمان بسته بندی

یکی از راه‌های کاهش هزینه بسته بندی میوه و دیگر محصولات، این است که زمان مربوط به بسته بندی را تا حد امکان، کاهش دهید. هر چه زمان بیشتری برای بسته بندی محصولات، صرف شود، تعداد کمتری بسته بندی در مدت زمان طولانی، تهیه می‌شود که از لحاظ اقتصادی، به صرفه نیست. همچنین نیروهای انسانی بیشتری، درگیر این کار می‌شوند و هزینه مربوط به آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.  بدین منظور می‌توانید از اتوماسیون استفاده کنید و مدت زمان بسته بندی را تا حد زیادی، کاهش دهید.

توجه به وزن بسته بندی

یکی دیگر از شیوه‌های کاهش هزینه بسته بندی، توجه به وزن بسته بندی می‌باشد. هر چقدر وزن، حجم و اندازه بسته بندی ، کمتر باشد، هزینه مربوط به حمل و نقل آن نیز کاهش می‌یابد. شما بر اساس اندازه یا وزن مواد بسته بندی خود هزینه تحویل پرداخت می کنید. بنابراین با کاهش وزن و اندازه می توانید هزینه ها را هم کاهش بدهید. پس به دنبال انواع بسته بندی باشید که هم وزن کمتری داشته باشند و هم فضای کمتری را اشغال کنند.

حذف چیزهای غیرضروری

آیا در بسته بندی برای مشتریان خود از یادداشت تشکر، برچسب تبلیغاتی یا دیگر موارد بازاریابی استفاده می کنید؟ این موارد شاید برای بازاریابی شما مناسب باشند اما هزینه برند. پولی که بابت این موارد خرج می شود به کنار، شما باید زمان زیادی را هم صرف چسباندن این موارد کنید.

شما می توانید پیام تشکر یا تبلیغاتی را در داخل جعبه قرار بدهید. همچنین از روش های دیگری برای بازاریابی استفاده کنید تا هزینه کمتری صرف بسته بندی محصولات شما شود.

استفاده از بسته بندی به اندازه سفارشی

بسیاری از تولید کنندگان برای تولید سریع تر محصول از بسته بندی های به اندازه استاندارد استفاده می کنند. استفاده از این نوع بسته بندی شاید ارزان تمام شود، اما در دراز مدت می بینید که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

ممکن است بسته بندی شما فضای زیادی را در هنگام ارسال کالا اشغال کند، در حالی که شما چیزی جز هوا حمل نمی کنید. اما در صورتی که بسته بندی به صورت سفارشی و به اندازه کالای شما تهیه شود، هم در دراز مدت هزینه های کمتری دارد و هم فضای کمتری را برای حمل و نقل اشغال می کند.

پرکننده های فضای بسته بندی

پرکننده های فضا قطعاتی کارتنی یا مشمایی بیهوده ای هستند که فقط فضای خالی کارتن ها را پر می کنند. البته اگر جعبه مطابق استاندارد محصول شما تهیه شده باشد شما به این موارد کمتر نیاز خواهید داشت.

بسته بندی چند منظوره

با رشد و رونق کسب و کار شما بسته بندی های بیشتری هم نیاز خواهید داشت. به همین دلیل به مرور زمان می بینید که فضای زیادی از کارگاه و شرکت شما را همین بسته بندی ها اشغال کردند. شما می توانید محصولاتی کوچک را به صورت چندتایی در یک جعبه قرار بدهید تا جای کمتری بگیرند و هزینه بسته بندی کمتری هم داشته باشند.

تعداد تامین کنندگان خود را کاهش بدهید

تهیه منابع از چند تامین کننده بهترین راه ممکن برای هدر دادن پول است! مثلا اگر قرار باشد قسمتی از طراحی بسته بندی خود را تغییر بدهید شما باید با چند نفر مختلف تماس بگیرید و خودتان را گیج کنید.

اما وقتی شما با یک شرکت طرف باشید، با خیال راحت تری می توانید تغییرات خود را اعمال کنید. همچنین قطعا آنها با سلیقه و نوع کار شما آشنا هستند و می توانند متناسب با هدف شما تغییرات را انجام دهند.

بهینه سازی فرآیند

در هر فرآیندی که بهینه سازی نباشد هزینه های بسیاری هدر می رود. با نگاهی به مراحل فعلی بسته بندی خود، ممکن است بتوانید راه هایی برای سرعت بخشیدن به آن یا حتی حذف کامل مراحل آن پیدا کنید. یک روش که اغلب برای بهینه سازی فرآیند نادیده گرفته می شود، منطقه بندی یا زون بندی انبار است.

اگر یک کارگر برای پیدا کردن دستمال کاغذی و جعبه آن قرار باشد به دو قسمت با مسیرهای مخالف برود کلی وقت و هزینه هدر می رود. با یک برنامه ریزی درست می توانید با یک منطق درست محصولات مختلف را در انبار خود طوری قرار دهید که در سریع ترین زمان ممکن به آنها دسترسی پیدا کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید