آشنایی با مراحل چاپ کارتن در کارتن سازی

فرایند تولید در صنعت کارتن سازی

تولید و چاپ کارتن های مقوایی توسط شرکت ها، کارخانجات و صنایع کوچک و بزرگ کارتن سازی انجام می شود. این صنعت همچون صنایع غذایی، کشاورزی و … یکی از مهم ترین نیازهای بازار و جامعه را تامین می کند و از جمله مشاغل و صنایع مهم در کشورهای مختلف شناخته می شود، چرا که هر صنعت تولیدی برای بسته بندی کالاها و محصولات خود به لوازم و تجهیزات مناسب نیاز دارد تا علاوه بر ارائه خدمات بهتر به مشتریان، با ظاهری لوکس و جذاب بازاریابی بهتری برای کسب و کار خود داشته باشد، از این رو استفاده از انواع مدل های کارتن و جعبه های مقوایی می تواند بهترین و مناسب ترین گزینه برای صنایع تولیدی مختلف باشد.

صنعت کارتن سازی نیز همچون سایر صنایع تولیدی در وهله اول با ابتدایی ترین اختراعات بشر فعالیت خود را آغاز کرد و با گذشت زمان و تغییر سبک زندگی بشر، به مرور ماشین آلات صنعتی و دستگاه های پیشرفته به این صنعت راه یافتند، به طوری که امروزه تمامی فرایند تولید و چاپ کارتن در این صنعت توسط دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی انجام می شود.

چاپ کارتن با استفاده از دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی امروزه بسیار راحت تر از گذشته انجام می شود؛ اما با این حال در این صنعت نیز همچون سایر صنایع به نیروی انسانی ماهر نیاز داریم تا با تخصص و مهارت لازم تمامی مراحل تولید و چاپ کارتن را مدیریت و کنترل نماید. بنابراین صنعت کارتن سازی از جمله صنایعی است که با تخصص و مهارت انسان همراه با تکنولوژی های نوین نیازهای مهمی از جوامع و سایر صنایع را برطرف می سازد.

تولید و چاپ کارتن

فرایند چاپ کارتن در صنعت کارتن سازی در دو مرحله و توسط ماشین آلات صنعتی انجام می شود که در ادامه مقاله به منظور آشنایی با چگونگی خط تولید این صنعت به معرفی مراحل چاپ کارتن و انواع ماشین آلات به کار گرفته شده در این صنعت می پردازیم.

معرفی مراحل تولید و چاپ کارتن

اگر با انواع محصولات صنعت کارتن سازی آشنا باشید، حتما می دانید که در این صنعت ما با دو نوع روش چاپ کارتن مواجه هستیم که هر روش بنا به نیازهای مشتری مورد استفاده قرار می گیرند. چاپ فلکسو و چاپ کارتن لمینت دو روش مهم چاپ کارتن در صنعت کارتن سازی هستند و از نظر مراحل تولید و روش های چاپ کاملا متفاوت از هم می باشند. با این حال در صنعت کارتن سازی به منظور مدیریت و کنترل بهتر فرایند تولید مراحل چاپ کارتن را به دو مرحله کلی تفکیک می کنند، به طوری که در تمامی کارخانجات و شرکت های تولیدی کارتن سازی مدیریت فرایند چاپ بر اساس این دو مرحله برنامه ریزی می شود.

بیشتر بخوانید:   معرفی کارتن آماده و کاربرد آن

مرحله اول چاپ و تولید کارتن:

در این مرحله ابتدا نیازهای مشتری بررسی می شود، یعنی مشاورین و کارشناسان خطوط تولید کارتن سازی نیازهای مشتری را در خصوص نحوه بسته بندی کالاها، حمل و نقل آن ها به نقاط مختلف جهان، جنس مواد اولیه، میزان ایمنی کالاها به هنگام حمل و نقل، نیاز استراتژی های بازاریابی کسب و کارها، استفاده از طرح های گرافیکی مختلف در جذابیت ظاهری جعبه ها، کیفیت چاپ پوسترهای تبلیغاتی و … بررسی می کنند و سپس مطابق با نیازهای مشتری مشخص می شود که کدام روش چاپ می تواند تمامی نیازهای وی را پاسخ دهد.

تمامی نیازهای کالا نسبت به نحوه بسته بندی، میزان ایمنی به هنگام حمل و نقل و کیفیت چاپ پیام های تبلیغاتی و بازاریابی روی بسته بندی کالا در این مرحله مشخص می شود و لذا بهتر است با مراجعه به تولیدکنندگان معتبر و راهنمایی مشاورین و کارشناسان متخصص در این زمینه همواره بهترین انتخاب را در تهیه لوازم بسته بندی محصولات خود داشته باشید. مشاورین و کارشناسان گروه تولیدی کارتن چاپ در این زمینه جلسات مشاوره متنوعی را برای شما برگزار می کنند تا شما با اطلاع دقیق تر و آگاهی بیشتری بتوانید بهترین انتخاب را در این زمینه داشته باشید.

تولید و چاپ کارتن

مرحله دوم چاپ و تولید کارتن:

با تایید جزئیات انتخاب شده در مرحله اول وارد خط تولید کارتن سازی می شویم و در این مرحله ابتدا جزئیات عنوان شده در مرحله اول به اپراتورها و کارشناسان خط تولید ابلاغ می شود تا مواد اولیه لازم تهیه گردد. در هر روش تولید علاوه بر آنکه به دستگاه های مخصوص و تکنیک های خاص نیاز داریم، همچنین لازم است مواد اولیه ای که برای چاپ کارتن انتخاب می کنیم نیز متناسب با روش تولید انتخاب شوند. بنابراین در گام نخست لازم است که مواد اولیه را از نوع درجه یک آن تهیه کنیم که این کار توسط گروه تولیدی انجام می شود.

با انتخاب مواد اولیه وارد خط تولید می شویم که در این مرحله تمامی فرایند تولید با ماشین آلات و دستگاه های مخصوص انجام می شود؛ اما فراموش نکنید که مدیریت و کنترل دستگاه ها باید توسط نیروهای انسانی متخصص و ماهر انجام شود. چاپ کارتن در مرحله دوم با توجه به نوع چاپ فلکسو یا لمینت به شکل های متفاوتی انجام می شود، به عنوان مثال در چاپ فلکسو مراحل چاپ و تولید کارتن با هم انجام می شود و این در حالی است که در روش کارتن لمینت ابتدا پوستر روی ورق کارتن چاپ شده و سپس مراحل برش، دایکات و تولید کارتن انجام می شوند.

بیشتر بخوانید:   قیمت کارتن مقوایی

بنابراین بسته به نوع چاپ روش های چاپ کارتن به شکل های متفاوتی انجام می شود؛ اما به طور کلی تمامی فرایند تولید در مرحله دوم انجام شده و از دستگاه های مختلفی همچون خط کش برش، دایکات، لب چسب، منگنه، تسمه کش، دستگاه چاپ فلکسو یا لمینت برای تولید انواع جعبه های مقوایی و کارتن ها استفاده می کنند و آنچه در تعیین کیفیت کار اهمیت دارد در ابتدا جزئیاتی است که در مرحله اول بدان می پردازید و در وهله دوم مواد اولیه ای است که برای ساخت و تولید کارتن استفاده می کنید، یعنی با انتخاب مواد اولیه مناسب و تکنیک های چاپ همواره می توانید بهترین محصولات را برای بسته بندی کالاها داشته باشید.

گروه تولیدی کارتن چاپ از جمله تولیدکنندگان معتبر در زمینه چاپ کارتن است که شما می توانید انواع کارتن های آماده و جعبه های مقوایی را در بهترین کیفیت و با مناسب ترین قیمت بازار به راحتی از طریق سایت سفارش داده و در سریع ترین زمان ممکن سفارشات خود را دریافت کنید.

سوالات متداول :

انواع چاپ روی کارتن های بسته بندی کدامند؟

چاپ سیلک، فلکسو و افست که در چاپ سیلک و فلکسو چاپ به صورت مستقیم روی کارتن انجام می شود ، اما در چاپ افست ، چاپ روی مقوا انجام می شود و سپس روی کارتن چسبانده می شود.

تفاوت کارتن چاپی معمولی و جعبه لمینتی چیست؟

در کارتن چاپی معمولی نوعی چاپ فلکسو است و مستقیماً روی کارتن چاپ می شود ، اما در کارتن لمینتی ابتدا چاپ جداگانه روی مقوا انجام می شود و سپس بر روی کارتن با استفاده از فرآیندی چسبانده می شود . اصولاً جعبه لمینتی یکی از مدرن ترین فرآیندهای تولید جعبه های مقوایی است.

خدمات چاپ چیست؟

خدمات چاپ زیادی وجود دارد که مهمترین آنها برشکاری و روکش است.

طراحی یک طرح برای چاپ کارتونی چقدر مهم است؟

طرح روی جعبه بسته بندی از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا طرح روی جعبه نشانگر اصلی محصول شماست. طرح با توجه به نیاز محصول و سلیقه مشتری و همچنین سلیقه طراح بر اساس تخصص طراحی توسط واحد طراحی در شرکت تهیه می شود و طرح برای تا زمان تصویب نهایی به مشتری تهیه و ارسال می شود.
.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید